wtorek, 24 lutego 2009

Zima w Auschwitz



Zdjęcia zamieściłam w Galerii, a ich mały fragment można obejrzeć również w Wirtualnej Polsce.

piątek, 20 lutego 2009

Praca, praca, praca...

Kilka reklam mam już zmontowanych. Jeszcze potrzebuję je należycie udźwiękowić. Dodatkowo muszę dokręcić parę scen do kolejnej reklamy. A tu jeszcze trzeba napisać wywiad promocyjny...

wtorek, 10 lutego 2009

Odeszli kurierzy tatrzańscy, byli więźniowie KL Auschwitz

Swego czasu przeprowadzałam z nimi wywiady filmowe. Wówczas odkryły się przede mną ich życiorysy. Ale Józia Hordyńskiego znałam wcześniej. Był człowiekiem z zasadami. Dawny harcerz i „sokolnik”. Nigdy nie pił alkoholu ani nie palił papierosów. W młodości zapalony skoczek narciarski. Na starość wesoły, uczynny i kochający młodzież. W czasie wojny ze swym kolegą Stanisławem Frączystym działał w konspiracji jako kurier tatrzański. Oboje przeżyli piekło Auschwitz.
4 lutego Józio odszedł na zawsze. 5 lutego pan Stanisław obchodził swe 92 urodziny. Wtedy też doszła do niego tragiczna wiadomość o śmierci przyjaciela. Przez najbliższe dni nie wstawał już z łóżka. 7 lutego dołączył do swego dawnego kolegi.
A dziś na zakopiańskiej ziemi odbyły się dwa uroczyste pogrzeby. Najpierw na Pęksowym Brzyzku z pełnymi honorami pochowano Józia, później na cmentarzu chochołowskim oddano hołd bohaterowi Virtuti Militari. Cześć wielkim Polakom!

poniedziałek, 9 lutego 2009

Gazety piszą nieprawdę

"Gazety piszą nieprawdę, ale tak daleko posuniętą i wykorzenioną, że aby udowodnić nieprawdziwość jednego krótkiego zdania, trzeba by takich zdań powiedzieć dziesięć - a któż by tego chciał słuchać. „Udowodnij, żeś nie wielbłąd" — taki dowód musi być długi, podczas gdy twierdzenie „jesteś wielbłąd" brzmi krótko i jasno".
Kisielewski rację ma. Czytam jego "Dzienniki" - pasjonująca lektura. Słownictwo bardzo dosadne.

Wkuwanizm

"Gramatyka języka filmowego" - istna kobyła. Wkuwam jednak cierpliwie i powolutku. Najważniejsze, że wiedza ta z pewnością zaprocentuje. "Reżyseria filmowa. Ujęcie po ujęciu" czeka na swoją kolej.

niedziela, 8 lutego 2009

Film braci Coen

Jeden z bohaterów mówi, że człowieka gubią pieniądze i narkotyki. I to jest tak naprawdę zdanie, wokół którego zbudowana jest mroczna fabuła filmu „To nie jest kraj dla starych ludzi”. Krytycy piszą, że to rozbicie mitu o amerykańskim śnie, ale gdyby wyjąć realia, to okaże się, że film aspiruje do ogólnoludzkiej filozoficznej refleksji na temat wartości oraz dekonstrukcji zasad kierujących życiem.

piątek, 6 lutego 2009

Kiciuś muzealny

Przymierzałam się do zrobienia fotografii zwisającego sopelka, a tu kiciuś pojawił się na horyzoncie. Oswojony był, bo od razu podbiegł. Tak się zaczął łasić, burczeć, że trudno było go nie pogłaskać. A kiciuś od razu wskoczył mi na kolana (ot, jaki nauczony!). Kiedy próbowałam odejść, skakał z pazurkami na moją nogę i trzymał się spodni (proszę, proszę - jaki zuchwały!). I pojawił się problem, bo kiciusiowi tak spodobało się głaskanie i drapanie za uszkiem, że każda moja próba oddalenia się powodowała, że kiciuś szedł za mną i przeraźliwie miauczał. Jejku!
Wszystkie wycieczki na mnie się gapiły - że pewnie kota męczę! I to gdzie? W Auschwitzu!